Skip to content

18 Arcturus DrSewell, NJ 08080

Built 1976

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 7, 2005

Property Information

Block82.34
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1216

Building Details

Building Class17
DescriptionASH
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,960
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,200
26%
Improvement Value:$171,300
74%
Total Assessment$231,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,563+2.9%
2024$8,322+4.7%
2023$7,947+1.5%
2022$7,827+5.4%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$59,000
DeedBook 1493, Page 930

Property Built

Built

Year Built: 1976