Skip to content

20 Aquila LnSewell, NJ 08080

Built 1977

Last Sale Price
$68,300
Last Sale Date
Jul 29, 1985

Property Information

Block82.37
Lot12
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1203

Building Details

Building Class17
DescriptionASTRO
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,788
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,600
27%
Improvement Value:$157,700
73%
Total Assessment$216,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,001+2.9%
2024$7,776+4.7%
2023$7,426+1.5%
2022$7,313+6.0%
Property History

Property Sale

Sale
$68,300
DeedBook 1521, Page 741

Property Built

Built

Year Built: 1977