Skip to content

22 Aquila LnSewell, NJ 08080

Built 1977

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 14, 1998

Property Information

Block82.37
Lot13
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1203

Building Details

Building Class17
DescriptionASH
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,320
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,500
35%
Improvement Value:$110,700
65%
Total Assessment$169,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,009+3.0%
2024$5,833+0.4%
2023$5,809+1.5%
2022$5,721+8.1%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$58,000
DeedBook 2241, Page 117

Property Sale

SaleMulti
$35,365
DeedBook 1333, Page 959

Property Built

Built

Year Built: 1977