Skip to content

55 Orion WaySewell, NJ 08080

Built 1977

Last Sale Price
$133,000
Last Sale Date
Mar 23, 2001

Property Information

Block82.38
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1203

Building Details

Building Class17
DescriptionASTRO
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,612
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,800
25%
Improvement Value:$163,400
75%
Total Assessment$219,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,108+2.9%
2024$7,880+4.7%
2023$7,525+1.5%
2022$7,411+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook 3238, Page 251

Property Sale

SaleMulti
$41,427
DeedBook 1333, Page 935

Property Built

Built

Year Built: 1977