Skip to content

1 Tauras CtSewell, NJ 08080

Built 1977

Last Sale Price
$192,000
Last Sale Date
Sep 30, 2015

Property Information

Block82.39
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1203

Building Details

Building Class17
DescriptionASH
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,893
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,500
27%
Improvement Value:$163,200
73%
Total Assessment$223,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,275+2.9%
2024$8,042+4.7%
2023$7,680+1.5%
2022$7,563+4.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$192,000

From:

To:

Sq Ft1,893DeedBook 5377, Page 48Recorded10/5/2015

Property Built

Built

Year Built: 1977