Skip to content

8 Tauras CtSewell, NJ 08080

Built 1977

Last Sale Price
$96,500
Last Sale Date
Oct 20, 1995

Property Information

Block82.39
Lot8
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1203

Building Details

Building Class17
DescriptionASH
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,610
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,800
28%
Improvement Value:$147,100
72%
Total Assessment$204,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,579+2.9%
2024$7,366+4.7%
2023$7,034+1.5%
2022$6,928+8.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$96,500
DeedBook 2592, Page 73

Property Sale

SaleMulti
$36,764
DeedBook 1337, Page 321

Property Built

Built

Year Built: 1977