Skip to content

8 Tranquility CtSewell, NJ 08080

Built 1978

Last Sale Price
$233,000
Last Sale Date
Mar 24, 2017

Property Information

Block82.40
Lot13
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1203

Building Details

Building Class17
DescriptionCHESTNUT
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,642
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,000
30%
Improvement Value:$145,000
70%
Total Assessment$207,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,657+2.9%
2024$7,442+4.7%
2023$7,106+1.5%
2022$6,999+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$233,000

From:

To:

Sq Ft1,642DeedBook 5627, Page 209Recorded3/29/2017

Property Sale

Sale
$196,000
DeedBook 4976, Page 185

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 4239, Page 293

Property Sale

SaleMulti
$47,550
DeedBook 1388, Page 481

Property Built

Built

Year Built: 1978