Skip to content

1a Tranquility CtSewell, NJ 08080

Built 1978

Last Sale Price
$212,500
Last Sale Date
Jun 20, 2019

Property Information

Block82.40
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1203

Building Details

Building Class17
DescriptionASTRO
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,744
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,600
29%
Improvement Value:$148,400
71%
Total Assessment$208,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,694+2.9%
2024$7,478+4.7%
2023$7,141+1.5%
2022$7,032+6.7%
Property History

Property Sale

Sale
$212,500

From:

To:

Sq Ft1,744DeedBook 6113, Page 241Recorded6/28/2019

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 4936, Page 22

Property Sale

SaleMulti
$116,000
DeedBook 3291, Page 344

Property Sale

SaleMulti
$103,000
DeedBook 2810, Page 320

Property Sale

SaleMulti
$58,500
DeedBook 1446, Page 632

Property Built

Built

Year Built: 1978