Skip to content

7 Tranquility CtSewell, NJ 08080

Built 1978

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Jun 23, 1995

Property Information

Block82.40
Lot6
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1203

Building Details

Building Class17
DescriptionASTRO
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,612
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,700
31%
Improvement Value:$141,300
69%
Total Assessment$204,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,546+2.9%
2024$7,334+4.7%
2023$7,003+1.5%
2022$6,897+4.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$105,000
DeedBook 2550, Page 348

Property Sale

SaleMulti
$64,900
DeedBook 1545, Page 941

Property Built

Built

Year Built: 1978