Skip to content

13 Tranquility CtSewell, NJ 08080

Built 1978

Owner
---
Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Jul 25, 2025

Property Information

Block82.40
Lot9
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1203

Building Details

Building Class17
DescriptionASH
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,360
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,800
33%
Improvement Value:$114,500
67%
Total Assessment$170,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,299+2.9%
2024$6,122+4.7%
2023$5,846+1.5%
2022$5,758+11.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 7209, Page 341Recorded7/29/2025

Property Sale

Sale
$1,000

From:

To:

Sq Ft1,360DeedBook 5624, Page 239Recorded3/24/2017

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5034, Page 200

Property Built

Built

Year Built: 1978