Skip to content

12 Apollo AveSewell, NJ 08080

Built 1976

Last Sale Price
$116,000
Last Sale Date
Jul 24, 1998

Property Information

Block82.41
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1203

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage2,070
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,100
26%
Improvement Value:$168,300
74%
Total Assessment$227,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,412+2.9%
2024$8,175+4.7%
2023$7,807+1.5%
2022$7,688+6.9%
Property History

Property Sale

Sale
$116,000
DeedBook 2925, Page 147

Property Sale

SaleMulti
$128,000
DeedBook 1767, Page 233

Property Built

Built

Year Built: 1976