Skip to content

7 Gemini CtSewell, NJ 08080

Built 1977

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
May 26, 1992

Property Information

Block82.41
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1203

Building Details

Building Class17
DescriptionASTRO
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,612
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,800
28%
Improvement Value:$143,400
72%
Total Assessment$199,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,368+2.9%
2024$7,161+4.7%
2023$6,839+1.5%
2022$6,735+7.6%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 2203, Page 41

Property Sale

SaleMulti
$43,700
DeedBook 1355, Page 72

Property Built

Built

Year Built: 1977