Skip to content

9 Gemini CtSewell, NJ 08080

Built 1977

Last Sale Price
$93,000
Last Sale Date
Apr 9, 1988

Property Information

Block82.41
Lot11
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1203

Building Details

Building Class17
DescriptionCHESTNUT
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,664
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,800
30%
Improvement Value:$143,700
70%
Total Assessment$204,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,564+2.9%
2024$7,352+4.7%
2023$7,020+1.5%
2022$6,914-6.0%
Property History

Property Sale

Sale
$93,000
DeedBook 1727, Page 143

Property Built

Built

Year Built: 1977