Skip to content

8 Gemini CtSewell, NJ 08080

Built 1977

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 27, 2005

Property Information

Block82.41
Lot14
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1203

Building Details

Building Class17
DescriptionASH
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,360
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,400
32%
Improvement Value:$131,900
68%
Total Assessment$193,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,150+2.9%
2024$6,949+4.7%
2023$6,636+1.5%
2022$6,535+6.4%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$95,000
DeedBook 2480, Page 346

Property Sale

SaleMulti
$80,000
DeedBook 1814, Page 264

Property Built

Built

Year Built: 1977