Skip to content

6 Gemini CtSewell, NJ 08080

Built 1977

Last Sale Price
$82,500
Last Sale Date
Jun 24, 1988

Property Information

Block82.41
Lot15
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1203

Building Details

Building Class17
DescriptionASH
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,360
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,200
34%
Improvement Value:$122,000
66%
Total Assessment$184,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,564+3.0%
2024$6,372+4.9%
2023$6,074+1.6%
2022$5,978+3.7%
Property History

Property Sale

Sale
$82,500
DeedBook 1753, Page 133

Property Built

Built

Year Built: 1977