Skip to content

3 Gemini CtSewell, NJ 08080

Built 1977

Last Sale Price
$188,900
Last Sale Date
Dec 17, 2018

Property Information

Block82.41
Lot8
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1203

Building Details

Building Class17
DescriptionASH
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,360
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,800
31%
Improvement Value:$122,900
69%
Total Assessment$178,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,610+2.9%
2024$6,424+4.7%
2023$6,135+1.5%
2022$6,042+12.8%
Property History

Property Sale

Sale
$188,900

From:

To:

Sq Ft1,360DeedBook 6024, Page 16Recorded1/25/2019

Property Sale

Sale
$161,000
DeedBook 3699, Page 39

Property Sale

SaleMulti
$97,000
DeedBook 2891, Page 5

Property Sale

SaleMulti
$94,000
DeedBook 2089, Page 90

Property Sale

Sale
$73,000
DeedBook 1564, Page 90

Property Built

Built

Year Built: 1977