Skip to content

1 Hercules CtSewell, NJ 08080

Built 1977

Last Sale Price
$83,321
Last Sale Date
Aug 10, 1988

Property Information

Block82.42
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1203

Building Details

Building Class17
DescriptionASH
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,360
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,300
34%
Improvement Value:$109,600
66%
Total Assessment$166,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,174+2.9%
2024$6,000+4.7%
2023$5,730+1.5%
2022$5,643+8.3%
Property History

Property Sale

Sale
$83,321
DeedBook 1774, Page 213

Property Built

Built

Year Built: 1977