Skip to content

5 Hercules CtSewell, NJ 08080

Built 1977

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 22, 2021

Property Information

Block82.42
Lot8
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1203

Building Details

Building Class17
DescriptionASTRO
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,788
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,600
29%
Improvement Value:$148,400
71%
Total Assessment$209,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,731+2.9%
2024$7,514+4.7%
2023$7,175+1.5%
2022$7,066+6.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 4858, Page 163

Property Sale

SaleMulti
$137,000
DeedBook 3409, Page 10

Property Sale

SaleMulti
$118,000
DeedBook 2754, Page 276

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 1853, Page 64

Property Built

Built

Year Built: 1977