Skip to content

3 Atlas CtSewell, NJ 08080

Built 1977
Other Exempt
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 18, 2024

Property Information

Block82.43
Lot8
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1203

Building Details

Building Class17
DescriptionASTRO
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,612
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$61,000
27%
Improvement Value:$166,900
73%
Total Assessment$227,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$7,824+1.5%
2022$7,705+8.1%
2021$7,130+1.1%
2020$7,049+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,612DeedBook 6085, Page 299Recorded5/15/2019

Property Sale

Sale
$253,000
DeedBook 4080, Page 17

Property Sale

SaleMulti
$75,790
DeedBook 1543, Page 452

Property Built

Built

Year Built: 1977