Skip to content

33 Jupiter DrSewell, NJ 08080

Built 1982

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Apr 22, 2024

Property Information

Block82.44
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1218

Building Details

Building Class17
DescriptionROANOKE
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,728
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,400
26%
Improvement Value:$158,800
74%
Total Assessment$215,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,960+2.9%
2024$7,736+4.7%
2023$7,388+1.5%
2022$7,276+7.0%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000
Sq Ft1,728DeedBook 6999, Page 141Recorded4/25/2024

Property Sale

SaleMulti
$112,000
DeedBook 2220, Page 192

Property Sale

SaleMulti
$71,900
DeedBook 1494, Page 116

Property Built

Built

Year Built: 1982