Skip to content

18 Venus WaySewell, NJ 08080

Built 1984

Last Sale Price
$134,000
Last Sale Date
May 25, 2000

Property Information

Block82.44
Lot26
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1218

Building Details

Building Class17
DescriptionBRIGHTON
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,598
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,600
28%
Improvement Value:$145,100
72%
Total Assessment$202,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,498+2.9%
2024$7,287+4.7%
2023$6,959+1.5%
2022$6,853+6.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$134,000
DeedBook 3121, Page 29

Property Sale

SaleMulti
$116,000
DeedBook 2196, Page 231

Property Sale

SaleMulti
$79,900
DeedBook 1524, Page 1034

Property Built

Built

Year Built: 1984