Skip to content

24 Pluto DrSewell, NJ 08080

Built 1984

Last Sale Price
$83,490
Last Sale Date
Sep 14, 1984

Property Information

Block82.44
Lot38
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1216

Building Details

Building Class17
DescriptionCHESTERFIELD
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,804
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,800
25%
Improvement Value:$170,500
75%
Total Assessment$226,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,371+2.9%
2024$8,135+4.7%
2023$7,769+1.5%
2022$7,651+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$83,490
DeedBook 1499, Page 326

Property Built

Built

Year Built: 1984