Skip to content

45 Jupiter DrSewell, NJ 08080

Built 1979

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 2, 2009

Property Information

Block82.44
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1218

Building Details

Building Class17
DescriptionEVERGREEN
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,344
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,400
32%
Improvement Value:$123,900
68%
Total Assessment$182,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,743+2.9%
2024$6,554+4.7%
2023$6,258+1.5%
2022$6,164+6.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$101,400
DeedBook 3020, Page 347

Property Built

Built

Year Built: 1979