Skip to content

3 Uranus RdSewell, NJ 08080

Built 1980

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 21, 1998

Property Information

Block82.45
Lot12
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1218

Building Details

Building Class17
DescriptionJUNIPER
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage2,402
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,700
23%
Improvement Value:$184,100
77%
Total Assessment$239,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,870+2.9%
2024$8,621+4.7%
2023$8,232+1.5%
2022$8,108+6.1%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$108,500
DeedBook 2346, Page 338

Property Sale

SaleMulti
$77,500
DeedBook 1549, Page 304

Property Built

Built

Year Built: 1980