Skip to content

23 Uranus RdSewell, NJ 08080

Built 1980

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Jun 10, 2016

Property Information

Block82.45
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1218

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage2,202
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,800
24%
Improvement Value:$181,000
76%
Total Assessment$236,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,759+2.9%
2024$8,513+4.7%
2023$8,129+1.5%
2022$8,006+7.3%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft2,202DeedBook 5532, Page 103Recorded9/19/2016

Property Sale

Sale
$118,818
DeedBook 5053, Page 19

Property Sale

SaleMulti
$185,000
DeedBook 3649, Page 333

Property Sale

SaleMulti
$136,000
DeedBook 3262, Page 48

Property Sale

SaleMulti
$84,400
DeedBook 1550, Page 677

Property Built

Built

Year Built: 1980