Skip to content

42 Jupiter DrSewell, NJ 08080

Built 1985

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Nov 4, 1993

Property Information

Block82.45
Lot25
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1218

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,740
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,000
27%
Improvement Value:$151,300
73%
Total Assessment$207,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,668+2.9%
2024$7,452+4.7%
2023$7,117+1.5%
2022$7,009+7.1%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 2365, Page 341

Property Sale

SaleMulti
$71,900
DeedBook 1518, Page 229

Property Built

Built

Year Built: 1985