Skip to content

11 Uranus RdSewell, NJ 08080

Built 1980

Last Sale Price
$68,700
Last Sale Date
Jun 28, 1985

Property Information

Block82.45
Lot8
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1218

Building Details

Building Class17
DescriptionOAKWOOD
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage2,212
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,800
24%
Improvement Value:$173,600
76%
Total Assessment$229,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,486+2.9%
2024$8,247+4.7%
2023$7,875+1.5%
2022$7,756+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$68,700
DeedBook 1519, Page 373

Property Built

Built

Year Built: 1980