Skip to content

2 Uranus RdSewell, NJ 08080

Built 1980

Last Sale Price
$167,900
Last Sale Date
Jun 21, 2002

Property Information

Block82.47
Lot13
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1218

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage2,006
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,200
26%
Improvement Value:$171,200
74%
Total Assessment$232,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,596+2.9%
2024$8,355+4.7%
2023$7,978+1.5%
2022$7,857+6.3%
Property History

Property Sale

Sale
$167,900
DeedBook 3456, Page 152

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 3043, Page 154

Property Sale

Sale
$119,500
DeedBook 1647, Page 43

Property Built

Built

Year Built: 1980