Skip to content

13 Venus WaySewell, NJ 08080

Built 1983

Last Sale Price
$298,433
Last Sale Date
Aug 30, 2012

Property Information

Block82.47
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1218

Building Details

Building Class17
DescriptionCHESTERFIELD
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage2,020
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,500
20%
Improvement Value:$229,800
80%
Total Assessment$287,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,627+2.9%
2024$10,328+4.7%
2023$9,863+1.5%
2022$9,714+5.9%
Property History

Property Sale

Sale
$298,433
DeedBook 4997, Page 232

Property Sale

Sale
$324,900
DeedBook 4271, Page 214

Property Built

Built

Year Built: 1983

Property Sale

Sale
$75,140
DeedBook 1460, Page 981