Skip to content

9 Venus WaySewell, NJ 08080

Built 1983

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
May 4, 2021

Property Information

Block82.47
Lot6
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1218

Building Details

Building Class17
DescriptionPINEWOOD
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,188
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,100
32%
Improvement Value:$122,800
68%
Total Assessment$179,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,655+2.9%
2024$6,467+4.7%
2023$6,176+1.5%
2022$6,082+10.4%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000
Sq Ft1,188DeedBook 6473, Page 98Recorded5/12/2021

Property Sale

Sale
$169,900

From:

To:

Sq Ft1,188DeedBook 5479, Page 38Recorded6/7/2016

Property Sale

SaleMulti
$160,000
DeedBook 3691, Page 274

Property Sale

SaleMulti
$111,500
DeedBook 2141, Page 144

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 1789, Page 238

Property Built

Built

Year Built: 1983