Skip to content

4 Jupiter DrSewell, NJ 08080

Built 1983

Last Sale Price
$181,000
Last Sale Date
Oct 5, 2012

Property Information

Block82.48
Lot13
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1218

Building Details

Building Class17
DescriptionHADDON I
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,622
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,100
28%
Improvement Value:$144,000
72%
Total Assessment$200,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,402+2.9%
2024$7,194+4.7%
2023$6,869+1.5%
2022$6,765+8.3%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$181,000
DeedBook 5006, Page 277

Property Sale

SaleMulti
$239,898
DeedBook 4075, Page 283

Property Sale

SaleMulti
$137,900
DeedBook 3349, Page 168

Property Sale

SaleMulti
$104,900
DeedBook 2204, Page 144

Property Sale

Sale
$69,500
DeedBook 1544, Page 501

Property Built

Built

Year Built: 1983