Skip to content

14 Venus WaySewell, NJ 08080

Built 1983

Last Sale Price
$135,900
Last Sale Date
Dec 13, 1994

Property Information

Block82.48
Lot21
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1218

Building Details

Building Class17
DescriptionCHESTERFIELD
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,804
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,400
26%
Improvement Value:$157,400
74%
Total Assessment$213,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,908+2.9%
2024$7,686+4.7%
2023$7,340+1.5%
2022$7,229+5.2%
Property History

Property Sale

Sale
$135,900
DeedBook 2492, Page 52

Property Sale

SaleMulti
$79,615
DeedBook 1478, Page 129

Property Built

Built

Year Built: 1983