Skip to content

11 N Mars DrSewell, NJ 08080

Built 1984

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Aug 13, 2020

Property Information

Block82.48
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1218

Building Details

Building Class17
DescriptionSALEM
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,820
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,900
27%
Improvement Value:$154,800
73%
Total Assessment$210,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,794+2.9%
2024$7,575+4.7%
2023$7,233+1.5%
2022$7,124+6.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,820DeedBook 6349, Page 61Recorded10/5/2020

Property Sale

Sale
$119,000
DeedBook 1810, Page 43

Property Built

Built

Year Built: 1984