Skip to content

14 N Mars DrSewell, NJ 08080

Built 1985

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 11, 2021

Property Information

Block82.49
Lot17
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1216

Building Details

Building Class17
DescriptionBRIGHTON
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage2,016
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,000
25%
Improvement Value:$174,100
75%
Total Assessment$232,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,585+2.9%
2024$8,344+4.7%
2023$7,968+1.5%
2022$7,847+5.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft2,016DeedBook 5984, Page 153Recorded11/14/2018

Property Built

Built

Year Built: 1985

Property Sale

Sale
$77,095
DeedBook 1501, Page 314