Skip to content

13 Mercury AveSewell, NJ 08080

Built 1984

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 16, 1996

Property Information

Block82.49
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1216

Building Details

Building Class17
DescriptionBRIGHTON
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,548
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,600
30%
Improvement Value:$132,100
70%
Total Assessment$188,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,980+2.9%
2024$6,784+4.7%
2023$6,478+1.5%
2022$6,380+5.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$70,695
DeedBook 1505, Page 1008

Property Built

Built

Year Built: 1984