Skip to content

9 Mercury AveSewell, NJ 08080

Built 1984

Last Sale Price
$69,751
Last Sale Date
Jan 18, 1985

Property Information

Block82.49
Lot6
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1216

Building Details

Building Class17
DescriptionBRIGHTON
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage2,098
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,400
23%
Improvement Value:$190,200
77%
Total Assessment$245,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,085+2.9%
2024$8,829+5.0%
2023$8,411+1.5%
2022$8,283+7.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$69,751
DeedBook 1507, Page 1169

Property Built

Built

Year Built: 1984