Skip to content

7 Mercury AveSewell, NJ 08080

Built 1984

Last Sale Price
$69,657
Last Sale Date
Oct 30, 1984

Property Information

Block82.49
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1216

Building Details

Building Class17
DescriptionBRIGHTON
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,680
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,000
24%
Improvement Value:$174,100
76%
Total Assessment$230,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,511+2.9%
2024$8,272+4.7%
2023$7,899+1.5%
2022$7,780+6.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$69,657
DeedBook 1502, Page 408

Property Built

Built

Year Built: 1984