Skip to content

4 Hartford RdSewell, NJ 08080

Built 1978

Last Sale Price
$243,000
Last Sale Date
Feb 27, 2019

Property Information

Block82.50
Lot25
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1210

Building Details

Building Class17
DescriptionSOMERSET
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,883
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,300
22%
Improvement Value:$171,000
78%
Total Assessment$219,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,112+2.9%
2024$7,884+4.7%
2023$7,529+1.5%
2022$7,415+15.1%
Property History

Property Sale

Sale
$243,000

From:

To:

Sq Ft1,883DeedBook 6045, Page 60Recorded3/5/2019

Property Sale

Sale
$82,000

From:

To:

Sq Ft1,883DeedBook 5915, Page 320Recorded7/30/2018

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 1814, Page 82

Property Built

Built

Year Built: 1978