Skip to content

6 Deerfield LnSewell, NJ 08080

Built 1978

Last Sale Price
$334,900
Last Sale Date
Aug 17, 2023

Property Information

Block82.50
Lot3
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1210

Building Details

Building Class17
DescriptionSOMERSET
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,864
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,500
23%
Improvement Value:$155,500
77%
Total Assessment$202,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,472+2.9%
2024$7,262+4.7%
2023$6,935+1.5%
2022$6,830+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$334,900
Sq Ft1,864DeedBook 6903, Page 154Recorded9/1/2023

Property Sale

Sale
$201,000
DeedBook 3590, Page 318

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 2333, Page 263

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook 1563, Page 359

Property Built

Built

Year Built: 1978