Skip to content

11 Deerfield LnSewell, NJ 08080

Built 1977

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 20, 2007

Property Information

Block82.51
Lot17
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1210

Building Details

Building Class17
DescriptionSOMERSET
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,900
24%
Improvement Value:$153,600
76%
Total Assessment$202,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,490+2.9%
2024$7,280+4.7%
2023$6,952+1.5%
2022$6,847+7.3%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$139,900
DeedBook 3305, Page 256

Property Sale

SaleMulti
$118,900
DeedBook 2848, Page 232

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 2111, Page 190

Property Built

Built

Year Built: 1977