Skip to content

9 Deerfield LnSewell, NJ 08080

Built 1977

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 5, 2012

Property Information

Block82.51
Lot18
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1210

Building Details

Building Class17
DescriptionPRINCETON
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage---
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,800
22%
Improvement Value:$165,500
78%
Total Assessment$211,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,816+2.9%
2024$7,596+4.7%
2023$7,254+1.5%
2022$7,144-7.0%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$266,000
DeedBook 4306, Page 75

Property Sale

SaleMulti
$106,000
DeedBook 1646, Page 310

Property Built

Built

Year Built: 1977