Skip to content

24 Hartford RdSewell, NJ 08080

Built 1978

Last Sale Price
$269,900
Last Sale Date
May 11, 2018

Property Information

Block82.51
Lot6
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1210

Building Details

Building Class17
DescriptionPRINCETON
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,252
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,700
18%
Improvement Value:$218,000
82%
Total Assessment$264,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,791+11.1%
2024$8,811+4.7%
2023$8,414+1.5%
2022$8,287+2.2%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$269,900

From:

To:

Sq Ft2,252DeedBook 5893, Page 307Recorded6/22/2018

Property Sale

Sale
$163,000

From:

To:

Sq Ft2,252DeedBook 5823, Page 333Recorded2/27/2018

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 4027, Page 264

Property Sale

SaleMulti
$133,500
DeedBook 2415, Page 261

Property Sale

Sale
$92,000
DeedBook 1554, Page 107

Property Built

Built

Year Built: 1978