Skip to content

13 Hartford RdSewell, NJ 08080

Built 1977

Last Sale Price
$137,000
Last Sale Date
Nov 30, 1999

Property Information

Block82.52
Lot13
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1210

Building Details

Building Class17
DescriptionPRINCETON
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage---
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,800
20%
Improvement Value:$191,300
80%
Total Assessment$238,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,807+2.9%
2024$8,560+4.7%
2023$8,174+1.5%
2022$8,050+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$137,000
DeedBook 3065, Page 116

Property Sale

SaleMulti
$74,000
DeedBook 1472, Page 792

Property Built

Built

Year Built: 1977