Skip to content

39 Hartford RdSewell, NJ 08080

Built 1978

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Jun 30, 2003

Property Information

Block82.52
Lot26
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1210

Building Details

Building Class17
DescriptionPRINCETON
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,700
20%
Improvement Value:$185,000
80%
Total Assessment$231,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,571+2.9%
2024$8,330+4.7%
2023$7,954+1.5%
2022$7,834-1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 3617, Page 22

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 2455, Page 272

Property Sale

Sale
$116,900
DeedBook 1640, Page 66

Property Built

Built

Year Built: 1978