Skip to content

73 Hartford RdSewell, NJ 08080

Built 1978
Other Exempt

Last Sale Price
$51,330
Last Sale Date
Jun 22, 1978

Property Information

Block82.52
Lot43
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1210

Building Details

Building Class17
DescriptionPRINCETON
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,425
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,500
18%
Improvement Value:$205,600
82%
Total Assessment$252,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2012$6,649+4.4%
2011$6,372+3.3%
2010$6,168+8.2%
2009$5,701+5.1%
Property History

Property Sale

Sale
$51,330
DeedBook 1356, Page 310

Property Built

Built

Year Built: 1978