Skip to content

85 Hartford RdSewell, NJ 08080

Built 1978

Last Sale Price
$188,700
Last Sale Date
Jan 16, 2015

Property Information

Block82.52
Lot50
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1210

Building Details

Building Class17
DescriptionSOMERSET
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,904
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,200
18%
Improvement Value:$216,500
82%
Total Assessment$263,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,754+2.9%
2024$9,480+4.7%
2023$9,053+1.5%
2022$8,916+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$188,700

From:

To:

Sq Ft2,904DeedBook 5278, Page 156Recorded1/20/2015

Property Sale

SaleMulti
$141,000
DeedBook 3009, Page 284

Property Sale

SaleMulti
$46,015
DeedBook 1359, Page 1026

Property Built

Built

Year Built: 1978