Skip to content

97 Hartford RdSewell, NJ 08080

Built 1978

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Jun 25, 2015

Property Information

Block82.52
Lot56
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1210

Building Details

Building Class17
DescriptionSOMERSET
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,141
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,400
25%
Improvement Value:$166,600
75%
Total Assessment$222,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,212+2.9%
2024$7,981+4.7%
2023$7,621+1.5%
2022$7,506+0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft2,141DeedBook 5336, Page 252Recorded6/30/2015

Property Built

Built

Year Built: 1978