Skip to content

6 Arlington DrSewell, NJ 08080

Built 1977

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 21, 2021

Property Information

Block82.53
Lot3
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1210

Building Details

Building Class17
DescriptionSOMERSET
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,864
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,500
20%
Improvement Value:$187,600
80%
Total Assessment$234,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,659+2.9%
2024$8,416+4.7%
2023$8,037+1.5%
2022$7,915+0.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$223,000
DeedBook 5006, Page 250

Property Sale

SaleMulti
$127,000
DeedBook 2914, Page 21

Property Sale

SaleMulti
$43,990
DeedBook 1339, Page 821

Property Built

Built

Year Built: 1977