Skip to content

32 Brookside DrSewell, NJ 08080

Built 1980

Last Sale Price
$491,060
Last Sale Date
Mar 27, 2024

Property Information

Block82.58
Lot22
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1211

Building Details

Building Class17
DescriptionANDOVER
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,422
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,500
17%
Improvement Value:$242,300
83%
Total Assessment$292,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,831+2.9%
2024$10,526+4.7%
2023$10,052+1.5%
2022$9,900+3.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$491,060
Sq Ft2,422DeedBook 6990, Page 308Recorded4/3/2024

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft2,422DeedBook 5930, Page 280Recorded8/23/2018

Property Sale

Sale
$282,500

From:

To:

Sq Ft2,422DeedBook 5190, Page 244Recorded5/19/2014

Property Sale

SaleMulti
$76,900
DeedBook 1434, Page 537

Property Built

Built

Year Built: 1980