Skip to content

1 Intrepid DrSewell, NJ 08080

Built 1984

Last Sale Price
$212,500
Last Sale Date
Jul 31, 2019

Property Information

Block82.80
Lot11
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1216

Building Details

Building Class17
DescriptionHADDON II
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,731
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,500
26%
Improvement Value:$155,100
74%
Total Assessment$210,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,790+2.9%
2024$7,571+4.7%
2023$7,230+1.5%
2022$7,120+8.5%
Property History

Property Sale

Sale
$212,500
Sq Ft1,731DeedBook 6135, Page 246Recorded8/6/2019

Property Sale

SaleMulti
$75,250
DeedBook 1506, Page 905

Property Built

Built

Year Built: 1984